Sociálne siete zasiahli proti čínskej informačnej kampani v Hongkongu

Sociálne siete zasiahli proti čínskej informačnej kampani v Hongkongu

Facebook a Twitter odstránili profily, skupiny, ale aj stránky napojené na čínsku vládu. Ich cieľom bolo vytvárať rozbroje kvôli hongkonským protestom.

V Hongkongu už niekoľko týždňov prebiehajú masové demonštrácie, ktoré začali ako protesty proti zákonu o vydávaní osôb do pevninskej Číny. Protesty časom prerástli aj do násilných stretov medzi políciou a demonštrantmi.

Bývalé britské územie Hongkong si dnes nárokuje Čína, ktorá ho riadi princípom “jedna krajina, dva systémy“. Keďže ide o významné finančné centrum, Číne na Hongkongu mimoriadne záleží. Aj preto zatiaľ proti protestom nezasiahla čínska armáda. Čína však nasadila iné zbrane. Dezinformácie.

TwitterFacebook pred niekoľkými dňami oznámili, že zakročili proti pochybným aktivitám, ktoré mali za cieľ negatívne vykresľovať hongkonské protesty. Twitter údajne vymazal 936 účtov s pôvodom v Číne, ktoré mali byť súčasťou významnej štátom podporovanej informačnej operácie zameranej na situáciu v Hongkongu.

Účty boli odstránené z dôvodu porušenia viacerých pravidiel siete Twitter, vrátane pravidiel o spame a falošných účtoch. Podľa vyjadrení spoločnosti sa účty snažili v Hongkongu úmyselne šíriť politické nezhody.

Inšpirovať sa nechal aj Facebook, ktorý vymazal päť účtov, sedem stránok a tri skupiny, ktoré boli “spojené s jednotlivcami napojenými na čínsku vládu“ a vykazovali “koordinované neautentické správanie“. Často pridávali príspevky, ktoré sa týkali miestnej politickej situácie, vrátane protestov v Hongkongu.

Facebook k svojmu vyhláseniu pripojil aj sériu obrázkov, ktoré tieto stránky zdieľali. Na niektorých z nich prirovnávajú demonštrantov k švábom, na inom k teroristom z organizácie Islamský štát.

Obe sociálne siete sú v Číne zakázané. Tieto účty teda museli obísť čínsku “digitálnu bariéru“ použitím virtuálnych súkromných sietí (VPNs), z čoho vyplýva, že cieľovou skupinou kampane bolo mimočínske publikum. Zámerom teda malo byť šírenie pročínskych postojov a podrývanie legitimity protestov v očiach Západu.