Stíhanie Mizíka a Mazureka vystrašilo internet

Stíhanie Mizíka a Mazureka vystrašilo internet

Objavil sa prvý návod na vyhnutie sa stíhaniu za šírenie nenávisti.

„Národ sa začína búriť, prestáva veriť politikom, SMERU, médiám, vláde“.  A čo na to štátny režim? „…rozhodol sa perzekuovať, prenasledovať a zastrašovať politicky nekorektných občanov“.

Rétorika ako vystrihnutá z manuálu teórie písania konšpiračných článkov. V tomto prípade ide o internetový portál Protiprudu, ktorý vo svojom článku opisuje „realitu“ na Slovensku, konkrétne vedenie trestných stíhaní za publikovanie „politicky nekorektných“ statusov na sociálnej sieti Facebook.

Cieľom spomínaného prenasledovania má byť snaha „režimu“ vyvolať strach u občanov, čoho výsledkom mal byt napríklad vznik Špecializovaného sudu. To, že tento súd vznikol už v roku 2009 (jeho predchodca, Špeciálny sud, dokonca v roku 2004) a jeho pôsobnosť sa zo zákona, ktorým bol vytvorený, vzťahuje na trestné činy ako úkladná vražda, korupcia alebo terorizmus, však portál akosi zabúda doplniť.

Do kompetencií Špecializovaného sudu sa síce po novom od januára 2017 dostáva aj agenda prejavov extrémizmu, tá sa však zameriava výlučne na činy motivované voči inej rasovej, etnickej, národnostnej alebo náboženskej skupine.

Ďalší argument článku spočíva práve v kritike takzvaného náhubkového zákona ministerky spravodlivosti Žitňanskej, ktorého cieľom je zamedzenie prejavov extrémizmu, okrem iného aj na sociálnych sieťach.

Napriek tomu, že rasisticky motivované statusy sa objavujú zatiaľ len na internete, ich dôsledky sa premietajú aj do reálneho sveta (napríklad nasprejovaný nápis Jude raus! na budove, v ktorej sídli liberálne zmýšľajúca organizácia).

Ako teda znie odporúčanie konšpiračného portálu pre autorov „problémových“ statusov? Odpoveď je veľmi jednoduchá, odmietnuť vypovedať. Článok pokračuje vysvetlením, prečo odmietnutie vypočutia nemožno brať ako porušenie práva a vlastne samotný manuál je len „informovanie o právach a zákonných možnostiach, ktoré môže využiť každý občan“.

Dôvodov na vznik podobných manuálov je viac. Prvým je určite pohlaď na začaté trestné stíhania vo veci hanobenia a podnecovania násilia voči ľuďom inej rasy, národnosti alebo etnika, ktorého sa mali dopustiť poslanci parlamentu Milan Mazurek a Stanislav Mizík (obaja sú členmi Kotlebovej strany Naše Slovensko). Práve Mizík bol priamo obvinený za publikovanie statusu na Facebooku, ktorý upozorňoval na údajný židovský pôvod osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom. Zákon proti extrémizmu teda funguje aj v praxi a uvedený príklad je akýmsi varovaním pre iných autorov pochybných statusov.

Ďalším dôvodom môžu byť aj obavy samotných konšpiračných médií. Veľmi zjednodušene, ak budú nasledovníci alebo podporovatelia týchto médií nútení prestať vydávať alebo zdieľať nenávistné statusy, časom môžu stratiť záujem o „problémové“ témy (…Židia vládnu svetu, zlí migranti, krvilačný islam atď.) a tým médiá začnú prichádzať o zdroj príjmov.

V neposlednom rade, aktuálne prebiehajúca „migrácia“ fanúšikov konšpiračných médií na ruskú sieť vKontakte tiež môže zapríčiniť stratu popularity týchto médií minimálne v tom, že nutnosť zdieľania článkov na Facebooku aj Vkontakte oslabuje schopnosť čitateľov dostať sa k nim a zníži dosah aj na nových, potencionálnych záujemcov o tieto stránky. Menej zdieľaní, menej lajkov, menej pozornosti = menej reklamy a opäť raz, menej peňazí.