Terčom dezinformácií sa stal už aj bezvízový styk medzi Ukrajinou a Úniou

Terčom dezinformácií sa stal už aj bezvízový styk medzi Ukrajinou a Úniou

Viac ako polovica obyvateľov Ukrajiny neprikladá žiadny význam uvoľneniu vízového styku s krajinami Európskej únie. Aspoň to tvrdí ďalší výtvor ruskej propagandy.

Ukrajina prednedávnom zavŕšila proces, ktorého výsledkom bola liberalizácia vízovej povinnosti občanov pri cestovaní do krajín Európskej únie. Toto rozhodnutie okamžite vyvolalo dezinformácie šíriace sa po internete.

Asi najzaujímavejšou je správa o tom, že pre väčšinu obyvateľov Ukrajiny nie je uvoľnenie vízovej povinnosti vôbec podstatné. Toto tvrdenie má vyplývať z prieskumu, ktorý začiatkom júna uskutočnila Democratic Initiatives Foundation. Ako býva zvykom, výsledky prieskumu si dezinformátori interpretovali po svojom.

Základom dezinformácie sa stala otázka „Do akej miery je pre vás zavedenie bezvízovej povinnosti s krajinami EÚ dôležité?“. Na takto položenú otázku odpovedalo 10 percent respondentov veľmi dôležité, 29 percent označilo dôležité, 24 percent sa vyjadrilo, že je to pre nich skôr dôležité, pre 34 percent bolo zrušenie vízovej povinnosti nepodstatné a necelé štyri percentá sa nevedeli rozhodnúť. Keď percentá sčítame zistíme, že pre 63 percent oslovených je zavedenie vízovej liberalizácie nejakým spôsobom dôležité.

To, čo urobili proruské médiá pri preberaní tejto správy, je, že zlúčili kategórie „skôr dôležité“ a „nepodstatné“, čím dostali číslo 58. Takáto nesprávna interpretácia výsledkov prieskumu sa následne stala základom pre senzačné správy o tom, že 58 percent Ukrajincov je voči bezvízovému styku úplne ľahostajných.

Podobným spôsobom postupovala ruská propaganda aj začiatkom tohto roku, keď vstúpila do platnosti dohoda o uvoľnení vízového styku s Gruzínskom, ďalšou bývalou sovietskou republikou. Ruské štátne médiá začali šíriť správu o tom, že skrytou podmienkou vízovej liberalizácie je povinnosť Gruzínska budovať  utečenecké tábory a prijímať do svojej krajiny sýrskych utečencov, pričom sa odvolávali na rozhovor rakúskeho ministra zahraničia, ktorý poskytol pre Bild. Takáto podmienka však nikdy pri rokovaniach nepadla a celý proces postupoval na základe akčného plánu prijatého už v roku 2012. Akčný pán zahŕňal najmä reformy v súdnictve a garanciu vlády práva.

Šírenie podobných dezinformácií zapadá do celkovej snahy ruských médií vytvoriť obraz o zlom Bruseli, ktorý diktuje nezmyselné podmienky alebo, ako tomu bolo v prípade Ukrajiny, vyvolať dojem apatie a nezáujmu občanov o Úniu.