Trump si zatiaľ vyhoaxoval 170 miliónov dolárov

Trump si zatiaľ vyhoaxoval 170 miliónov dolárov

Americký ešte prezident Donald Trump sa po prvýkrát od prehratých volieb objavil v televízii. Ako obyčajne v jeho obľúbenej Fox News, ktorá otvorene podporuje republikánov. Od prezidenta však za 45 minút nezazneli žiadne nové informácie – skôr iba výmysly a konšpirácie o „zmanipulovaných“ voľbách. Opakovanie nepodložených obvinení však Trumpovi zarába obrovské peniaze, ktoré bude môcť ľubovoľne použiť – na rozdiel od príspevkov na kampaň.

Trump je šampión logiky

V nedeľnej rannej šou televízie Fox News cez telefón vyspovedala Trumpa moderátorka Maria Bartiromo. V rozhovore sa Trump utápal v popieraní výsledkov volieb a opakovaní mnohých už niekoľko krát vyvrátených lží, dezinformácií či konšpiračných teórií o neexistujúcich volebných podvodoch. Nezabudol spomenúť poruchy počítačových systémov pri počítaní hlasov i hlasy od mŕtvych občanov, o čom sme ako o jednoznačnej hlúposti písali tu.

Dosluhujúci prezident sa posťažoval aj na to, že večer v deň volieb mu gratulovalo niekoľko politikov a vysoko postavených ľudí k víťazstvu, čím považoval voľby za uzavreté. Následne sa začali počítať veľké masy hlasov, ktoré prišli poštou a tie nakoniec zvrátili výsledok volieb, čo považuje za veľmi podozrivé. Ako uviedol Trump, tak prečo inak by mu gratulovali, nie?

Pritom prezidenta viackrát varovali, že tieto hlasy sa budú počítať vo väčšine štátov ako posledné. Okrem toho, je jasné, že hlasovanie prostredníctvom pošty využilo viac voličov Joe Bidena, keďže Trump ľudí viac ako pol roka varoval, aby poštou nehlasovali. Naopak Biden a demokrati vyslovene kvôli pandémii nabádali ľudí, aby hlasovali poštou.

Spochybňovanie výsledkov volieb a „volebné podvody“ už nevydržal kryť minister spravodlivosti a inak Trumpov blízky spojenec William Barr. Ten v rozhovore pre agentúru AP vyhlásil, že „ministerstvo ani FBI nenašlo žiadne dôkazy o plošných volebných podvodoch, ktoré by dokázali zmeniť výsledky prezidentských volieb.“

Voľby do Senátu sú určite tiež zmanipulované

Napriek tomu Trump ďalej šíri zavádzajúce tvrdenia aj o nadchádzajúcom druhom kole volieb do Senátu v štáte Georgia, ktoré sú stanovené na 5. januára a v ktorých sa budú prideľovať až dve miesta.

Ide o dôležité voľby, ktoré rozhodnú či kontrolu nad Senátom získajú republikáni alebo demokrati. Aktuálne je totiž v Senáte stav 48 demokrati a 50 republikáni, no ak by v Georgii získali obe kreslá demokrati, tak rozhodujúci 51 hlas patrí demokratickej viceprezidentke Kamale Harrisovej.

Trump opakovane spochybňoval aj kompetencie volebných úradníkov z tohto štátu a najmä kritizoval hlasovacie stroje a softvér na počítanie hlasov, ktorý údajne menil hlasy odovzdané jemu za hlasy pre Bidena. 

Tento softvér, ktorý Trump nazval doslova „smetiarskym strojom“, chcú použiť aj v senátorských voľbách. Za touto kritikou sa pravdepodobne skrýva fakt, že Trump v tomto štáte prekvapivo prehral ako prvý republikánsky prezident od roku 1992. 

Vo Fox News zase ako doma

Moderátorka Maria Bartiromo sa ani raz nepokúsila prezidentove dezinformácie vyvrátiť a dokonca ho v nich podporovala. Jeden príklad za všetky – keď sa Trump rozčuľoval, že nie je možné, aby Biden získal 80 miliónov hlasov, Bartiromo toto tvrdenie len okomentovala slovami: „Je to nechutné a nemôžeme dovoliť, aby boli americké voľby narušené“. Podľa kedysi dôveryhodnej moderátorky sú fakty na Trumpovej strane.

Len nedávno pritom Trump v statuse na Twitteri Fox News kritizoval, že sa na ňu nedá pozerať. Išlo o reakciu na to, že práve Fox News prekvapivo ako prvá oznámila, že Joe Biden vyhral v štáte Arizona. 

Trump svojou rétorikou a neustálym opakovaním sfalšovaných volieb okrem spriaznených médií, ovplyvnil aj voličov republikánskej strany. Podľa prieskumu spravodajskej webstránky Vox a organizácie Data for Progress až 73% voličov republikánov verí, že počas volieb došlo k podvodu, ktorý pomohol vyhrať Bidenovi.

Čas sa kráti

Pomerne optimisticky v televízii opisoval aj súdne spory ohľadom prepočítavania hlasov. Pritom väčšina súdnych sporov odmietla argumenty jeho právnikov a oficiálne potvrdila, že Biden vyhral voľby, získal o šesť miliónov hlasov viac než Trump a voľby neboli ani sfalšované, ani zmanipulované.

Aj mesiac po voľbách sa Trump rétoricky nevzdáva a podľa vlastných slov chce venovať 125 percent svojej energie na to, aby dokázal volebné podvody a zvrátil volebný výsledok. Avšak veľa času mu na to už neostáva. Zbor voliteľov sa totiž stretne už 14. decembra, aby Bidena formálne zvolil za amerického prezidenta. Nového amerického prezidenta čaká inaugurácia 20. januára 2021.

Cez akože podvody vyzbieral pre seba milióny

Trump sa pravdepodobne snaží robiť rozruch aj kvôli finančným príspevkom od svojich sympatizantov a darí sa mu. Začiatkom novembra totiž založil politický výbor Save America a vyzval svojich podporovateľov, aby mu poslali peniaze. Oficiálne na preplatenie súdnych sporov. A darí sa mu. Američania mu zatiaľ prispeli sumou viac ako 170 miliónov eur.

Háčik je v tom, že na rozdiel od predvolebných príspevkov, použitie týchto peňazí zákon nijako zvlášť nelimituje a Trump si s nimi môže robiť prakticky čo chce. 

Podľa zdrojov The Washington Post sponzori nevedomky financujú chod prezidentovho nového výboru, splatenie jeho dlhov ale aj súkromné výdavky. Spomína sa dokonca už aj to, že peniaze využije na kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024.