Vražda saudskoarabského novinára poslúžila ako nástroj politických hier

Vražda saudskoarabského novinára poslúžila ako nástroj politických hier

Saudskoarabský prokurátor vo štvrtok potvrdil, že vražda novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v Istanbule bola úmyselná. Odhalil to audiozáznam priamo z miesta činu.

Vražda Džamála Chášukdžího vyvolala pobúrenie na celom svete. Saudská Arábia sa ako dôležitý vývozca ropy a strategický partner Západu dostala do vážnej krízy. Ocitla sa pod tlakom svojich súperov aj spojencov, pričom niektoré štáty sa snažili kauzu obrátiť vo svoj prospech.

Platí to najmä o Turecku, ktoré postupne dávkovalo informácie o vražde, ktorá sa stala na jeho území. Saudskoarabskí agenti podľa Ankary zabili Chášukdžího veľmi brutálnym spôsobom. Provládne turecké noviny Yeni Safak na základe audiozáznamu podrobne opísali, ako poprava novinára prebiehala. Turecko však vyťažilo zo situácie po vražde novinára maximum. So Saudskou Arábiou si v regióne navzájom konkurujú a prípad využilo na zlepšenie svojich vzťahov so Západom.

Turecko okamžite začalo s vyšetrovaním a ako jedna z prvých krajín vraždu odsúdilo. Samo Turecko však nie je dobrým príkladom dodržiavania slobody slova a tlače.

Naopak arabské médiá v prípade Chášukdžího zostali podľa katarskej televízie al-Džazíra verné Saudskej Arábii. Katar je vo vážnom konflikte s ostatnými krajinami regiónu, aj preto sa táto televízia svojím spravodajstvom vymyká miestnemu štandardu. Od zmiznutia novinára podľa nej iné arabské médiá opakovali, že Rijád odmieta akýkoľvek podiel na vražde. Prinášali tiež vlastné nepodložené špekulácie, podľa ktorých ide o sprisahanie Turecka a Kataru ako najväčších rivalov Saudskej Arábie. Po potvrdení, že novinára naozaj zabili na saudskoarabskom konzuláte, presadzovali teóriu, že išlo o náhodu, nie úmysel. A keď sa už potvrdil aj úmysel, arabské médiá zostali verné korunnému princovi a vyzdvihovali jeho spravodlivosť, transparentnosť a snahu potrestať vinníkov.

Aj nezávislá stránka Daraj arabské médiá za ich informovanie o vražde kritizuje: „Jednoducho povedané, naše médiá platia režimy, ktoré každý deň spáchajú trestný čin rovnako škodlivý ako ten, ktorý bol spáchaný proti Džamálovi Chášukdžímu“.

Spojené štáty, pre ktoré je Saudská Arábia kľúčovým spojencom na Blízkom východe, sa spočiatku k zločinu vyjadrovali opatrne. Neskôr však aj prezident Donald Trump požadoval nezávislé vyšetrenie vraždy a odsúdenie páchateľov.

Časť republikánov, ale aj krajnej pravice sa však snažila spochybniť Chášukdžího a jeho prácu. Upozorňovala na to, že v minulosti bol prepojený na Moslimské bratstvo. Objavili sa aj konšpiračné teórie o tom, ako kryl Usamu bin Ládina. Chášukdžího začali označovať za priateľa teroristov. Cieľom takýchto obvinení bola pravdepodobne snaha pomôcť váhavému prezidentovi Trumpovi, ktorý zjavne nechcel naštrbiť vzťahy s takým dôležitým partnerom, akým je Saudská Arábia.