WHO a Wikipédia budú spolupracovať proti medicínskym hoaxom

WHO a Wikipédia budú spolupracovať proti medicínskym hoaxom

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Wikipédia sa prvýkrát spojili v boji proti dezinformáciám o koronavíruse. Wikipédia bude môcť zadarmo používať publikačný materiál od WHO a prekladať ho do takmer dvesto jazykov sveta.

WHO oznámilo, že udelí neziskovej organizácii Wikimedia Foundation, ktorá spravuje Wikipédiu, voľný prístup k väčšine svojho publikovaného materiálu, vrátane videí a infografík.

Cieľom spolupráce je bojovať proti dezinformáciám súvisiacim s pandémiou koronavírusu a zastaviť ich šírenie, teda tzv. infodémiu. S týmto pojmom prišla práve WHO.

Až 175 jazykov sveta

Generálny riaditeľ WHO Tedros Ghebreyesus konštatoval, že iba dôveryhodné informácie zlepšia boj proti pandémii COVID-19. „Naša nová spolupráca s Wikimedia Foundation zvýši prístup k spoľahlivým informáciám od WHO v mnohých krajinách, jazykoch i na mnohých zariadeniach,“ dodal.

WHO prekladá svoje oficiálne dokumenty len do šiestich svetových jazykov – arabčiny, angličtiny, čínštiny, ruštiny, španielčiny a francúzštiny.

Wikipédia však svoje články prekladá do približne 175 jazykov sveta a už od svojho založenia v roku 2001 patrí k desiatim najnavštevovanejším stránkam na svete, ktorú ľudia využívajú práve na vyhľadávanie informácií týkajúcich sa zdravia.

Vďaka tejto spolupráci tak budú oficiálne dokumenty WHO preložené do mnohých národných i regionálnych jazykoch, aby mal prakticky každý zabezpečený prístup k dôležitým informáciám o verejnom zdraví.

Krotitelia mýtov

V súčasnosti je už na stránkach Wikimedia Commons dostupná séria infografík, ktorá vyvracia najčastejšie mýty ohľadom COVID-19. Infografiky napríklad potvrdzujú, že proti koronavírusu neochráni užívanie cesnaku, čili papričiek, bielidla ani hydroxychlorochínu – lieku proti malárii.

Do budúcna plánujú zaradiť na stránkach internetovej encyklopédie aj liečebné postupy pre doktorov, či pravidelne aktualizovať počty nakazených a počty úmrtí na celom svete.

Ide o prvú spoluprácu medzi WHO a Wikipédiou, no pokiaľ bude úspešná, organizácie sa nebránia ani spolupráci pri vyvracaní medicínskych mýtov súvisiacich i s inými chorobami ako AIDS, ebola, chrípka či detská obrna.

Ako zastavili nešťastie v Peru

Manažér digitálnych riešení WHO Andrew Pattison sa pre New York Times vyjadril, že sa snaží o spoluprácu medzi WHO a rôznymi online platformami už od januára tohto roku.

Úsilie vyvracať mýty je podľa neho o to ťažšie, keďže ich často šíria aj známi ľudia, napr. samotný americký prezident Donald Trump, ktorý pred pár mesiacmi odporúčal práve užívanie hydroxychlorochínu i vpichovanie dezinfekcie do tela.

WHO sa spolupráca s online platformami vypláca. Ako príklad uviedol Pattison spoluprácu s Googlom.

Analytici Googlu upozornili Pattisonov tím, že napríklad v Peru je čoraz populárnejšie vyhľadávanie stránok o bielidle v súvislosti s liečbou koronavírusu. Ako uviedol Pattison, WHO rýchlo pripravili príspevok, ktorý varoval pred požívaním bielidla. „Google nám zadarmo poskytol reklamu v hodnote 50 miliónov dolárov na zdieľanie tohto príspevku. Dostal sa tak rýchlo na prvé priečky pri vyhľadávaní na Googli a vďaka tomu sa následne podarilo znížiť počet užívateľov, ktorí vyhľadávali stránky o bielidle,“ dodal Pattison z WHO.