Súd v Holandsku s obžalovanými za zostrelenie lietadla nad Ukrajinou Rusko spochybňuje klamstvami a propagandou

Súd v Holandsku s obžalovanými za zostrelenie lietadla nad Ukrajinou Rusko spochybňuje klamstvami a propagandou

Podozriví zo zostrelenia lietadla sú traja Rusi a jeden Ukrajinec bojujúci na strane separatistov.

Tento týždeň začal v Holandsku súdny proces s podozrivými zo zostrelenia lietadla MH17 nad východnou Ukrajinou. Boeing 777 zostrelili 17. júla 2014. Pri tejto tragédii zahynulo 298 ľudí. Lietadlo spoločnosti Malaysia airlines letelo na pravidelnej linke z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 

Po tragédii vznikol medzinárodný tím Joint Investigation Team (JIT). V tíme boli vyšetrovatelia z Holandska, Belgicka, Ukrajiny, Malajzie a Austrálie. 

Už v roku 2016 JIT tvrdil, že má dôkazy o tom, že lietadlo zostrelili z územia separatistov odpaľovacím zariadením BUK, ktoré doviezli na východnú Ukrajinu z Ruska. V roku 2018 JIT potvrdil, že BUK patril 53. protivzdušnej brigáde ruskej armády so sídlom pri ruskom meste Kursk. 

Vyšetrovateľom sa podarilo vystopovať trasu, po ktorej sa BUK na Ukrajinu dostal a odhaliť ľudí, ktorí boli do toho zapojení. 

Minulý rok prišli vyšetrovatelia s prvými obvineniami. Medzi obvinených patria traja Rusi: bývalý minister obrany neuznávanej Doneckej ľudovej republiky Igor Girkin (prezývaný Strelkov), veterán ruskej armádnej rozviedky GRU a zároveň bývalý šéf spravodajských služieb Doneckej ľudovej republiky Sergej Dubinskij, podplukovník ruských výsadkárov v zálohe Oleg Pulatov a Ukrajinec bojujúci na strane separatistov Leonid Charčenko. Všetkých súdia v neprítomnosti. 

Obžaloba má k dispozícii svedkov, ktori boli pri odpálení rakety, ktorá zostrelila lietadlo. V utorok odznela dôležitá svedecká výpoveď, v ktorej utajený svedok tvrdil, že na mieste sa nachádzali aj agenti ruských tajných služieb.

Rusko spochybňuje všetko. Dôkazy nemajú

Rusko a separatisti obvinenia zo zostrelenia lietadla odmietajú. Už od začiatku ruskí politici a ruské štátne média spochybňujú vyšetrovanie a zahlcujú informačný priestor rôznymi dezinformáciami a konšpiračnými teóriami o zostrelení lietadla. 

Úlohou tejto taktiky je zmiasť ľudí, aby sa v záplave informácií a dezinformácií nevyznali a nevedeli, ktorej verzii veriť. 

Napríklad hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova tvrdí, že pred procesom prebiehala cielená mediálna kampaň proti Rusku a niekedy aj proti jeho občanom, ktorá mala ovplyvniť súd. Podľa Zacharovej sa súd snažila ovplyvniť aj holandská prokuratúra. 

Ruský veľvyslanec v Austrálii Alexej Pavlovskij bol konkrétnejší a povedal, že niektoré dôkazy sú sfalšované. Pavlovskij dodal, že austrálske autority a média o Rusku zavádzali a nepokrývali zostrelenie a vyšetrovanie pravdivo. 

Konšpiračné teórie: Všetci proti nám Rusom

Okrem ruských politikov spochybňujú vyšetrovanie aj ruské štátne média. Web ekonomika segodnja prišiel s dezinformáciou, že Západ sa môže pokúsiť využiť situáciu s koronavírusom na páchanie podvodov proti Rusom v súdnom procese o zostrelení letu MH17. Môžu vraj ruským reprezentantom zabrániť v účasti na súdnom procese  

Platforma EUvsDisinfo, ktorá spadá pod komunikačný program Európskej únie East StratCom Task Force sa venuje odhaľovaniu dezinformácií. Vo svojej databáze má už vyše 200 dezinformácií týkajúcich sa zostrelenia letu MH17 a následného vyšetrovania. Analytici rozdelili dezinformácie do piatich skupín podľa témy: 

  1. Dezinformácie spochybňujúce vyšetrovanie tragédie.

– JIT ignoruje ruské dôkazy.

– JIT obviňuje Rusko na základe údajne amatérskeho zbierania dát zo sociálnych sieti, alebo že dôvodom vyšetrovania je rusofóbia.

  1. Dezinformácie obviňujúce zo zostrelenia letu Ukrajinu.

– Napríklad lietadlo mal zostreliť ukrajinský BUK alebo že ho zostrelilo ukrajinské lietadlo. 

  1. Dezinformácie obviňujúce Západ.

– MH17 zostrelili Ukrajinci v spolupráci s Britmi. 

– Pasažieri boli mŕtvi už pred zostrelením.

  1. Dezinformácie, že Rusko nie je zodpovedné za zostrelenie letu. 

  2. Dezinformácie o tom, že nie je možné sa dozvedieť pravdu.

Všetky tieto dezinformácie a výmysly vyvracajú fakty a dôkazy, ktoré sa podarilo zozbierať spoločnému vyšetrovaciemu tímu. Jedným z dôkazov je aj napríklad telefónny hovor medzi veliteľmi separatistickej armády, ktorú zachytila ukrajinská vojenská rozviedka. Rozhovor jednoznačne potvrdzuje, že separatisti presúvali protiraketový systém na miesto odpalu a lietadlo zostrelili.

Väčšina ruského obyvateľstva viní z tragédie Ukrajincov

Dezinformácie a konšpiračné teórie ruských štátnych médií a ruských politikov majú veľký vplyv na verejnú mienku v Rusku. Podľa výskumu ruského výskumného centra Levada z januára tohto roku vyplýva, že 57 percent obyvateľov Ruska si myslí, že za zostrelenie lietadla nesú vinu Ukrajinci, pričom len tri percentá viní zo zostrelenia lietadla Rusko a šesť percent viní separatistov.

Z výskumu ďalej vyplýva, že 59 percent obyvateľov Ruska nesúhlasí s tvrdením, že by Rusko malo zaplatiť odškodné rodinám obetí ako výmenu za zrušenie sankcií. 

Naopak až 62 percent obyvateľov Ruska si myslí, že by Rusko malo zaplatiť rodinám obetí odškodné ak súd dôjde k záveru, že sa Rusko na zostrelení lietadla podieľalo.