Dokument BBC využila propaganda ešte pred premiérou

Dokument BBC využila propaganda ešte pred premiérou

Britská verejnoprávna televízia BBC v utorok 3. mája odvysiela dokument s názvom The Conspiracy Files: Who Shot Down MH17?, ktorý rozoberá zostrelenie letu MH-17 spoločnosti Malaysia Airlines na východe Ukrajiny z júla 2014.

Podľa doposiaľ uverejnených informácii tento dokument rozoberá niekoľko teórií, ktoré vznikli a začali sa šíriť okamžite po nehode. Okrajovo spomína aj teóriu postavenú na údajne očitých svedectvách miestnych obyvateľov o zostrelení letu MH-17 ukrajinskou stíhačkou.

K takejto interpretácii sa na svojom twitterovom účte vyjadril Predseda zahraničného výboru Štátnej ruskej dumy Alexej Puškov s tým, že film demaskuje celú nehodu a priblíži nás k pravde. Ruské médiá si túto správu všimli a začali film prezentovať ako oficiálny verdikt o zostrelení Boeingu ukrajinskou stíhačkou. Západné, najmä bulvárne médiá, tiež prevzali túto ,,prevratnú“ interpretáciu a začali ju rozširovať.

BBC však kritizuje média, že šírením takejto správy zavádzajú a dezinformujú verejnosť a vo svojom vyjadrení hovorí, že dokument je nestranný. Zahrnutie viacerých teórií slúži na vyváženie celého filmu. Spomínaná ,,prevratná“ teória o zostrelení MH-17 ukrajinskou stíhačkou je pritom v dokumente vyvrátená expertmi a to hneď v niekoľkých bodoch.