Aeronet z vtipného omylu spravil brutálnu okupáciu Čiech

Aeronet z vtipného omylu spravil brutálnu okupáciu Čiech

Koncom mája sa poľským vojakom podarilo na pár hodín omylom okupovať pár metrov českého územia. Pri strážení pohraničia kvôli korone totiž posunuli svoch check-point až na české územie. Jednoducho zle si to vymerali, keďže hranica prechádza stredom obce. Dezinformačný web Aeronet však celú vec tak nafúkol, až samých seba presvedčili, že ide o brutálnu okupáciu Poľskom.

Česká obec Pelhřimov má svoju poľskú dvojičku Pielgrzymóv. Stredom obce totiž ide hranica. Poľsko poslalo na hraničné priechody vojakov, no tí, čo mali službu v tejto obci jednoducho zle vymerali, kde je hranica. A tak sa stalo, že miestneho remeselníka nepustili do českého kostolíka, kde mal opravovať fresky.

Po vyjasnení omylu sa Poľsko obratom Česku ospravedlnilo a na vtipnú historku z koronakrízy by sa aj zabudlo. No to by nemohli existovať hoaxové médiá…  

Okupácia, checkpoint a Poliaci so samopalmi

Český dezinformačný portál Aeronet celú situáciu poriadne zdramatizoval. Poľský prešľap vykreslil ako úmyselnú okupáciu a českú vládu ako nekompetentnú “protektorátnu bábku”.

Údajne tak šlo o “faktickú inváziu” v rozsahu niekoľkých stoviek metrov štvorcových. Nie je jasné, odkiaľ túto informáciu portál získal – relevantné médiá zmieňujú maximálne 30 metrov od hraníc, kde má ležať inkriminovaný kostolík. Podľa Aeronetu príkaz k okupácii mal vydať Generálny štáb armády Poľskej republiky. Čo tým Poľsko sledovalo, keď sa okamžite stiahli, však Aeronet nevysvetlil.

Zároveň poukazuje na to, že územie zabrala armáda a nie pohraničná stráž. Aj to sa však veľmi jednoducho vysvetlilo. Podľa poľského ministra obrany armáda vypomáhala pohraničnej stráži s ochranou hraníc z dôvodu pandémie. Presne tak isto aj slovenskí vojaci pomáhali pohraničiarom na slovenských hraniciach.

“Polská armáda překročila hraniční řeku a zjevně s tichým souhlasem české vlády okupuje české území a místním vyděšeným českým občanům zakazuje a reguluje pohyb,” tvrdil podtitulok na Aeronete. 

Žiaden tichý súhlas česko nevydalo. Priam naopak – na samotnú situáciu upozornilo České veľvyslanectvo v Poľsku.

“Podle Deníku.cz na to ministr vnitra Jan Hamáček reagoval slovy, že polská strana má na otevření českých hranic po koronavirové krizi “trošku jiný pohled” než on. A to je všechno! To je celá reakce českého ministra vnitra na okupaci českého území cizí armádou,” uviedol v článku Aeronet. Aj to je však informácia vytrhnutá z kontextu.

Koncom mája sa český minister vnútra Jan Hamáček vyjadroval na margo uvoľňovania opatrení na hraniciach. 

Česko plánovalo postupne umožňovať pohyb v rámci krajín V4 a vytvoriť tak semafor bezpečných krajín. Prvé vyjednávania Praha viedla so Slovenskom, Rakúskom, Nemeckom a Poľskom. Ako najväčší oriešok sa ukázalo práve Poľsko. „Tam je situace asi nejsložitější, polská strana má trošku jiný pohled na situaci. Zatím k zásadnímu pokroku nedošlo. Poláci nechtějí zatím otevírat hranice,” uviedol Hamáček v rozhovore pre ČT24.

Zvyšok článku vykresľuje paniku a strach obyvateľstva, zatiaľ čo majú Poliaci vymeriavať zabraté územie na nešpecifikovanú stavbu. Detaily a zdroje Aeronet pre istotu neuvádza.