Dankov zákon o antisemitizme rozhneval kotlebovcov

Dankov zákon o antisemitizme rozhneval kotlebovcov

Predseda SNS Andrej Danko predložil zákon definujúci antisemitizmus. Veľmi kriticky naň zareagoval Milan Uhrík z ĽSNS. Podľa neho Danko “stojí na strane tých, ktorí túžia po peniazoch, po moci a po svetovláde“.

To že Ľudová strana Naše Slovensko má na Židov veľmi negatívny názor, je dávno známe. Dalo sa teda očakávať, že jej predstaviteľov nenechá chladnými návrh zákona, ktorým chce Andrej Danko definovať antisemitizmus. Príležitosť na dezinformačnom webe Infovojna využil podpredseda ĽSNS Milan Uhrík.

Hoci aj dnešná legislatíva pojem antisemitizmus pozná a umožňuje trestne stíhať popieranie holokaustu alebo hanobenie rasy, v praxi sú s tým problémy. Podľa riaditeľa Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavla Mešťana sa niektoré prípady nedali posúdiť “len preto, že nikto nevedel, čo presne pod antisemitizmus spadá“. Návrh predsedu SNS to má napraviť.

Andrej Danko v ňom použil definíciu vypracovanú Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu, na ktorej sa zhodlo 31 štátov vrátane Slovenska.

Nový zákon za antisemitizmus považuje prejavy nenávisti voči Židom a ich majetku, štátu Izrael, popieranie holokaustu, vytváranie tvrdení o falošnom židovskom sprisahaní a podobne. Podľa Uhríka by po jeho prijatí aj oprávnená kritika bola automaticky považovaná za antisemitizmus, za ktorý bude hroziť väzenie. Zároveň tajomne tvrdí, že “nitkami slovenskej politiky ťahá evidentne niekto iný, skrývajúci sa v pozadí“.

 „Andrej Danko tak opäť ukázal, na ktorej strane stojí nielen on, ale aj celá SNS. Že stojí na strane tých, ktorí túžia po peniazoch, po moci a po svetovláde. A v nekonečnej túžbe zapáčiť sa im je ochotný urobiť hocičo. Danko a jeho SNS neurobili v NR SR ešte nič pre ochranu Slovákov, zato sa však stihli už niekoľkokrát postaviť na stranu Židov a ochrany islamu,“ uzavrel svoje konšpirácie Uhrík.

Hoci sa Uhrík snaží vyvolať dojem, že mu ide o ochranu oprávnenej kritiky, používa výrazy a konšpirácie typické pre antisemitov. ĽSNS je známa tým, že láka práve takých ľudí. Nedávno napríklad súd oslobodil poslanca strany Stanislava Mizíka, ktorý podľa prokuratúry na Facebooku uverejnil antisemitský status, v ktorom kritizoval prezidenta Andreja Kisku, že vyznamenal aj Židov. Mizík sa bránil tým, že hoci bol tento status podpísaný jeho menom, nemohol ho uverejniť, pretože nevie pracovať na počítači. Prvostupňový súd mu nedokázal opak, preto ho nemohol odsúdiť.

Ani „obviňovanie Danka z ochrany islamu nemá oporu vo faktoch. Šéf SNS sa už niekoľko rokov kriticky vyjadruje o moslimoch a sľubuje opatrenia, ktoré majú zastaviť islamizáciu Slovenska. Má ísť napríklad o zákaz výstavby mešít alebo nosenia buriek. Zo SNS pochádza aj novela zákona o registrácii cirkví a náboženských spoločností, ktorá stanovila ako podmienku na registráciu novej cirkvi, že musí mať aspoň 50-tisíc členov. Účelom zmeny bolo najmä zabrániť, aby sa na Slovensku ako oficiálne náboženstvo podarilo zaregistrovať islam.