Harabin opäť klame, nepáči sa mu rýchlo vyvinutá vakcína

Harabin opäť klame, nepáči sa mu rýchlo vyvinutá vakcína

Ako právnik je totiž aj odborníkom na vakcíny. Bývalý prezidentský kandidát Štefan Harabin zverejnil video, v ktorom opäť klame o vakcíne proti koronavírusu. Videí s podobnou tématikou má na svojom facebookovom profile hneď niekoľko. Tentokrát pochybuje o nakazení vlády i účinkoch očkovania.

Štefan Harabin je priam renesačný človek – od prehratých prezidentských volieb, ktore podľa vlastných slov vyhral, sa prezentuje ako odborník na všetko. Najnovšie je z pôvodne komunistického právnika biochemik, imunológ a genetický špecialista.  

V danom videu sa mu nepáči, že vedci vyvinuli vakcíny v mimoriadne krátkom čase, a preto sú podľa neho napriek testovaniu nebezpečné. „Vakcíny boli vyvíjané kozmickou rýchlosťou, ktorá nemá v doterajšej medicínskej histórii obdobu a čas na testovanie navyše nezodpovedal príslušným predpisom,“ hovorí hneď na začiatku propagátor pojmu nulitný.

V pondelok 21. decembra Európska lieková agentúra (EMA) udelila vakcíne Pfizer/BioNTech podmienečné povolenie na uvedenie na trh a celoeurópska očkovacia kampaň sa začala 27. decembra.

Spojené kráľovstvo a USA rovnakú vakcínu pustili do obehu ešte predtým. Tieto povolenia vznikajú až po dôkladnom preverení dát z laboratórnych testov a klinických štúdii vakcíny, evidentne však ani tieto závery konšpirátorom nestačia.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) prešli mRNA vakcíny prísnym testovaním bezpečnosti, rovnako ako hociktorá iná očkovacia látka. Samotný Pfizer uviedol, že vedľajšie účinky u 46 000 dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili štúdie, boli väčšinou mierne až stredne závažné a rýchlo sa zmiernili.

Neverí ani vedcom

Harabin sa ďalej pýta, či „máme nespochybniteľnú garanciu, že ide o vakcínu s vlastnosťami, ktorá neprivodí genetickú zmenu, ktorá sa následne nebude dať odstrániť?“ On si odpovedá, že nie. Čím vlastne tvrdí, že mRNA vakcína by mohla zmeniť DNA človeka. To však nie je biologicky možné a Harabinovo tvrdenie plne zodpovedá jeho odbornosti v tejto oblasti.

CDC vysvetľuje, že technológia, ktorú niektorí považujú za novú a neznámu, bola študovaná vyše dvadsať rokov. Pre zaujímavosť s myšlienkou syntetickej mRNA prišla už v roku 1990 maďarská vedkyňa žijúca v USA Katalin Karikó a teraz v spoločnosti BioNTech dohliada na vývoj vakcíny Pfizer. 

CDC jednoznačne konštatuje, že „mRNA z vakcíny nikdy nevstupuje do jadra bunky a neovplyvňuje DNA človeka a ani s ním neinteraguje“. (vysvetlené aj v našom článku TU)

„Môžeme veriť že vakcíny vážne nepoškodia ľudí na ich zdraví? Nemôžeme,“ tvrdí bývalý šéf Najvyššieho súdu. Dôkazy však na takéto tvrdenie neexistujú. 

Spoločnosť Pfizer potvrdila, že sa zatiaľ nepreukázalo, že by vakcína spôsobovala neplodnosť, kožné ochorenia či zanechávala iné trvalé následky. Aktuálne z vyše troch miliónov podaných vakcín Pfizer/BioNTech sú hlásené iba tri silnejšie alergické reakcie (sčervenanie kože, vyššia teplota), ktoré však po niekoľkých dňoch odozneli. 

Harabin neverí na náhody

Vo videu nemohol nespomenúť aj momentálne nakazených premiéra Igora Matoviča, podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú, podpredsedu Štefana Holého, ministra obrany Jaroslava Naďa i ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského. Harabin žongluje s myšlienkou, že ochorenie len simulujú, aby sa nemuseli dať očkovať. 

Odborníci totiž odporúčajú očkovanie po nakazení najskôr po 90 dňoch. Čo sa píše aj v už zverejnenom pláne očkovania na Slovensku. Všetci pozitívne testovaní jednoznačne potvrdili, že sú naozaj chorí a nič si nevymýšľajú. Minister pôdohospodárstva je dokonca hospitalizovaní a minister obrany má tiež pomerne náročný priebeh ochorenia s neustávajúcimi horúčkami.

Harabin sa taktiež pozastavil nad odpadnutím vrchnej sestry v štáte Tennessee, ktorá skolabovala po očkovaní vakcínou proti Covid-19. Video bolo medzičasom odstránené. Chytila sa toho však väčšina konšpiračných webov a antivakcinátorov, ktorí svoje presvedčenie nezmenili ani po uvedení omdlenia na pravú mieru. O prípade sme podrobne písali ako o hoaxe týždňa tu.

V skratke, zdravotná sestra má vrodenú poruchu, kde pri bolesti môže na niekoľko sekúnd stratiť vedomie. Neomdlela od vakcíny, ale od samotného vpichu do ramena. 

Podľa Harabina je dôkazom nebezpečnosti očkovania aj odmietnutie švajčiarskej vlády prijať všetky vakcíny, kým nebudú mať potrebné testy. Tu si však nulitný víťaz prezidentských volieb strelil do kolena. V ten istý deň totiž Švajčiarsko oznámilo, že schválilo vakcíny proti COVID-19 od Pfizeru.