Ruská vakcína proti COVID-19 nie je taká super, ako tvrdí Putin

Ruská vakcína proti COVID-19 nie je taká super, ako tvrdí Putin

Rusko ohlásilo, že oficiálne má ako prvá krajina na svete vakcínu proti novému koronavírusu. Prokremeľské weby, či facebookovské stránky to využili ako ďalší dôkaz nekonečnej múdrosti prezidenta Vladimíra Putina. Nie všetko je však v súvislosti s ruskou vakcínou pravda.

V Rusku, podobne ako v iných krajinách, vedci usilovne pracujú na vytvorení vakcíny proti novému typu koronavírusu. A práve ohľadne ruskej vakcíny, nazvanej Sputnik V, sa na sociálnych sieťach šíria nepravdy a polopravdy.

Hoax číslo jeden: testovanie vakcíny bolo v Rusku už ukončené

V utorok 11.8. ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že bola oficiálne schválená vakcína proti COVID-19. Získala totiž certifikát od ruského ministerstva zdravotníctva.

Avšak testovanie ešte stále nie je ukončené. Ruská vakcína prešla podľa Rusov prvými dvoma fázami na malej vzorke dobrovoľníkov, ale tretia fáza na väčšom množstve ľudí sa spustila iba tento týždeň.

Naproti tomu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má Sputnik V zaradený len do prvej fázy testovania. Podľa WHO iba 28 výskumných centier postúpilo z prvej fázy testovania a ruská vakcína medzi nimi nie je.

Mnohí odborníci sa zhodujú, že vakcína môže byť považovaná sa bezpečnú až po ukončení tretej fázy.

A mimochodom, hoax o hotovej ruskej vakcíne sa šíril ešte pre Putinovým vyhlásením, teda sa nezakladal na žiadnych faktoch.

Hoax číslo dva: Putin nedovolí očkovať Rusov zahraničnou vakcínou a spolupracovať s cudzími farmafirmami

Ani toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Rusko zaviedlo viaceré partnerstvá s rôznymi zahraničnými výskumnými centrami. Ruská spoločnosť R-Farm sa napríklad spojila s anglicko-švédskou skupinou AstraZeneca.

Navyše, podľa AFP, ktorý preskúmal všetky Putinove výroky od marca tohto roku, ani jeden nenaznačuje kritiku vakcín zo zahraničia. Práve naopak, Putin dokonca vyzval ruských vedcov, aby využili znalosti západných výskumníkov.

Hoax číslo tri: očkovanie na COVID-19 bude dobrovoľné

Tieto slová Putin skutočne vyslovil. Avšak už na jeseň tohto roku bude v Rusku predložený návrh na zaradenie koronavírusovej vakcíny do povinného očkovania.

Otázka ohľadne očkovania teda zatiaľ nie je jasná a tvrdenie o jeho dobrovoľnosti je aspoň zatiaľ zavádzajúce.

Dezinformácie šíri na Facebooku okrem iných aj napríklad profil Nezávislé Spravodajstvo, ktorého príspevok zdieľalo viac než 8,6 tisíc ľudí.