Trampoty chorého Kotlebu: Od šamana s Bromhexinom po stiahnuté videá a smrť kňaza

Trampoty chorého Kotlebu: Od šamana s Bromhexinom po stiahnuté videá a smrť kňaza

Predseda ĽSNS Marian Kotleba, zarytý popierač pandémie koronavírusu, doplatil na nedodržiavanie opatrení a ľahkovážne nosenie rúška. Nakoniec sám na koronavírus ochorel, zahral sa na ľudového liečiteľa, kde odporúčal miešať kvapky bromhexin a vodku. Facebook mu video stopol. Medzitým však na COVID-19 podľahol aj kotlebovský farár Miroslav Čajka, ktorý ĽSNS svätil kontroverzné šeky na 1488 eur a koronavírus tiež zľahčoval.

Na videu s už viac ako 150 000 zhliadnutí sedel šéf ĽSNS Marián Kotleba za stolom, na ktorom mal fľašu vodky, soľ, vitamíny a lieky. Divákom chcel, podľa jeho slov, predstaviť vlastný recept, ktorý mu pomohol prekonať koronavírus. “Keďže som videl, že treba trošku silnejšiu liečbu, tak som použil metódy našich predkov,” vysvetlil Kotleba.

Liek na “neexistujúcu” pandémiu

Predseda Ľudovej strany na videonahrávke najprv obvinil sudkyňu Špecializovaného trestného súdu za predlžovanie pojednávania. Ako uviedol, na “gestapáckom” súde, na ktorom dostal zatiaľ neprávoplatný trest za odovzdávanie šekov s neonacistickou symbolikou, sa mal aj nakaziť.

Kotleba po opisovaní prvotnej liečby vitamínmi zvalil vinu aj na Európsku úniu, kvôli ktorej sa už Bromhexin nemá vyrábať s alkoholom. Na videu však ukazuje detský sirup. No predávajú sa aj druhy Bromhexinu, ktoré majú v príbalovom letáku napísané, že liek obsahuje 41 obj. % alkoholu. Takže to, že by EÚ zakázala jeho výrobu s alkoholom pravda nie je.

Svoju liečbu sa preto po nezlepšení stavu rozhodol posilniť. “Do polovice som nalial Stopkašeľ, do zvyšku vodku a vypil. Do polovice bromhexin, do zvyšku vodku,” uviedol Kotleba, ktorý k tomu pridal aj kúpeľ v horúcej vode s tromi kilami jedlej soli.

Nebezpečná kombinácia

Farmaceut a šéfredaktor českého on-line Zdravotníckeho denníka Tomáš Cikrt v Denníku N povedal, že “politik, ktorý odporúča alkohol ako liečbu covidu, je nezodpovedný lump, ktorý ohrozuje zdravie ľudí a nepriamo podporuje násilie v rodinách a problémy v spoločnosti, ku ktorým alkohol preukázateľne prispieva.

K videu sa na svojom facebooku vyjadril aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten všeobecne varoval pred kombináciou bromhexinu s alkoholom: “Pitie alkoholu navyše pred ochorením COVID-19 nielenže nechráni, ale môže byť aj nebezpečné. Konzumácia alkoholu vírus neničí, ale naopak môže zvýšiť zdravotné riziká, ak sa človek infikuje.

S takouto liečbou nesúhlasí ani všeobecná doktorka Jana Bendeková. Tvrdí, že kombinácia akéhokoľvek lieku s alkoholom môže byť nebezpečná a neodporúča sa pri žiadnom lieku. “Pri súbežnom podávaní liečiv (alebo alkoholu), ktoré spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu, je možné vzájomné zvýšenie dráždivého účinku na sliznicu žalúdka, čiže kombinácia Bromhexinu s alkoholom je potenciálne nebezpečná a jej používanie nemôžem ako lekár odporučiť,“ dodala Bendeková.

Bagatelizovanie koronavírusu

Po radikálnom zlepšení situácie mu mal jeho kamarát z “roosveltky” (Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta, poz. red.) povedať, že má určite o svojej liečbe informovať ľudí. Na videu ďalej hovoril o tom, ako sa v dnešnej dobe všetko preháňa a každý chce byť zaujímavý. Pritom len do 10. novembra na Slovensku úrady evidujú 77 123 infikovaných a 390 úmrtí.

Podľa Mariana Kotlebu nie je pochybností, že COVID-19, ktorý nazval “projektom”, je umelo vytvorený. Vedci však už v septembri zverejnili štúdiu, v ktorej opisujú, že molekulárna štruktúra SARS-CoV-2 vylučuje možnosť vírusu vytvoreného v laboratóriu. “Vlastnosti vírusu vylučujú laboratórnu manipuláciu ako potenciálny pôvod pre SARS-CoV-2,“ uviedol pre AP News Kristian Andersen, docent imunológie a mikrobiológie na Scripps Research.

Stopka na Facebooku

Na sociálnej sieti Facebook sa video udržalo dva dni. Aj keď sa platforma snaží s dezinformačným obsahom bojovať a v posledom čase zaviedla niekoľko opatrení a sprísnení, dva dni sú dostatočne dlhý čas, aby sa video stihlo rozšíriť. Najprísnejšie pritom Facebook pristupuje práve k takýmto príspevkom, ktoré by mohli spôsobiť ujmu na zdraví používateľov.

Nie je to pritom prvá vec, ktorú Kotlebovi sieť zmazala. Ešte v roku 2017 mu zablokovali celú stránku Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko Mariana Kotlebu. Rovnako obmedzili aj niekoľko prokotlebovských stránok a účtov. Tento rok sa po niekoľkoročnej odmlke šéf kotlebovcov vrátil na Facebook i Instagram.

No po necelých 48 hodinách od jeho návratu bol jeho profil opäť zablokovaný. Dôvodom bol vraj omyl a svoj ban vzali naspäť. Momentálne na ňom má cez 32 000 sledovateľov.

V auguste zmazali video, na ktorom spochybňoval závažnosť koronavírusu. Nazýval ho „vymyslená pandémia“ a ľudí presviedčal, že je zneužívaná na to, aby ľudia „rýchlym tempom prichádzali o svoje slobody“. Video okrem iného obsahovalo vyvrátené tvrdenia, že svoj organizmus otravujeme CO2 či už jeho typické „nenechajte sa šikanovať, nenechajte sa klamať, nenechajte zo seba robiť ovce“. To isté video zmazali aj z fanpage ĽS Naše Slovensko v NR SR. Nakoniec sa rozhodol zakročiť aj Google a video sa už nenájde ani na YouTube.

Porušenie karantény

Po infikovaní a prvých príznakoch sa Kotleba ešte stihol ukázať v parlamente. „Keďže po súde som spolu s kolegami poslancami dva dni v parlamente, tak teraz, keď mám pozitívny test, by mal ísť celý parlament do 10-dňovej karantény. Pôjde? Alebo zas sme na Slovensku rovní a rovnejší?“ hovoril. Národná rada nakoniec rozhodla prerušiť schôdzu. Poslanci sa mali následne pretestovať antigénovými testami. Pozitívny výsledok mali hneď niekoľkí poslanci z klubu ĽSNS.

Pre pozitívny test mal Marián Kotleba nariadenú desaťdňovú karanténu. Tú podľa denníka Nový čas porušil vo štvrtok 29. októbra. Predseda mal nasadnúť do auta a odísť do straníckej centrály, pričom v nej mali byť aj iné osoby. Nahláseniu sa venuje aj polícia, ale prípad ešte neuzavreli.

Od migrantov po celosvetovú synchronizáciu  

Kotleba aj so svojou stranou si pri koronavíruse prešli viacerými scenármi. Na začiatku ho využívali na šírenie nenávisti voči Európskej únii a migrantom. „Po Európe behajú imigranti, ktorí neprešli žiadnou kontrolou a z ktorých mnohí sem práve ten koronavírus doniesli. A my sa tu ideme obmedzovať, my si tu ideme povinne umývať ruky a dávať do karantény našich vlastných občanov,” vyhlasoval Kotleba, ktorý má teda asi problémy s osobnou hygienou.

Neskôr prišli na rad aj nanočipy, ktoré mali slúžiť na kontrolu obyvateľstva. Vo videu to vysvetľoval tým, že sa to píše v Biblii v knihe Zjavenie Jána. Neustávajúce pochybovanie a odmietanie prítomnosti vírusu, ktorým sa nakoniec sám nakazil, zavŕšil tentoraz tvrdením, podľa ktorého sa na existencii COVID-19 podieľa celý svet. “Navzájom sa zosynchronizovali všetky vlády sveta a prinášajú v tom istom čase tie isté opatrenia, bez ohľadu na kontinent, bez ohľadu na štát, bez ohľadu na spôsob vlády,” povedal.  

Pritom v dobe, kedy bol na Slovensku celoštátny mierny lockdown, v Maďarsku sa ešte mohlo 15 000 ľudí stretnúť na futbale.

K čipovaniu sa Kotleba vrátil opať. Vo svojom nedávnom statuse na Facebooku sa rozhodol vyjadriť k víkendovému plošnému testovaniu na koronavírus. Venoval sa pritom k ironicky ladenému statusu premiéra Igora Matoviča, ktorý napísal „3 milióny úspešne začipované“.

Podľa predsedu ĽSNS sa premiér „šokujúco priznal“, že sa na Slovensku naozaj čipuje. „Čiže buď boli ľudia naozaj začipovaní, alebo je premiér Matovič obyčajný cynik a klamár,“ uviedol. Vrátil sa taktiež k spomínanému videu, v ktorom rozprával biblický príbeh o znaku šelmi a význame číslic 666. „Vľavo dole sú znázornené akože tri bunky korony, každá má šesť tykadiel. Tri bunky po šesť tykadiel. 3×6. 666,“ napísal Kotleba.

Korona zobrala kotlebovi kňaza

Aby toho nebolo málo, tak Kotleba definitívne prišiel o spriateleného kňaza Miroslava Čajku. Ten podľahol na ťažký zápal pľúc spôsobený COVIDOM-19 v stredu 4. novembra 2020.

Farár koronavírus zľahčoval a bagatelizoval. Ešte v júli napríklad zdieľal príspevok o tom, že „koronavírus je taká strašná choroba, že sa musíte najprv otestovať, aby ste zistili, či ju vôbec máte!“

Následne o tri mesiace 19. októbra prosil ľudí o modlitby, lebo sa mu zdravotný stav zhoršuje a je to veľmi vážne. Chorobe podľahol o dva týždne neskôr.

Čajka celý život otvorene podporoval režim Jozefa Tisa a dokonca aj vystúpil na mítingu ĽSNS 14. marca 2017 v Banskej Bystrici, kde Kotleba rozdával Čajkom požehnané šeky so sumou 1488 eur: To sú presne tie, za ktoré je Kotleba neprávoplatne odsúdený na štyri roky väzenia nepodmienečne pre propagáciu fašizmu.