Trump šíri ruský hoax, že voľby na diaľku budú zmanipulované

Trump šíri ruský hoax, že voľby na diaľku budú zmanipulované

V Spojených štátoch ide pred prezidentskými voľbami do tuhého. Zahraniční aktéri sa snažia ovplyvniť výsledky volieb, zatiaľ čo Donald Trump im to značne uľahčuje. Najnovšie šíri hoax, ktorý mu nepotvrdila ani jeho vlastná tajná služba.

Už v júli začal Donald Trump šíriť informáciu, že voľby na diaľku budú sfalšované, a že by ľudia nemali dôverovať voľbám poštou. Za falšovaním volieb na diaľku by mala stáť Čína spolu s Ruskom.

Túto informáciu silne pretláča do éteru aj generálny prokurátor William Barr, ktorý ľudí už niekoľkokrát odhováral od hlasovania na diaľku. Republikáni veria, že poštou volia väčšinou Demokrati, čo by mohlo v konečnom dôsledku prispieť k Trumpovej porážke.

Ministerstvo vnútra urobilo z Trumpa ruského trolla

Informáciu, že by existovalo reálne riziko manipulácie s hlasmi na diaľku, tajná služba jasne poprela. Aj napriek tomu, že evidujú značné snahy o ovplyvnenie volieb zo strany zahraničných aktérov, hlasovanie na diaľku nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Podľa najnovšieho reportu Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov (Department of Homeland Security – DHS) však tento hoax šíri na sociálnych sieťach najmä Rusko. “Hodnotíme, že Rusko bude aj naďalej s veľkou pravdepodobnosťou nafukovať klamlivé prehlásenia, že voľba poštou a meniace sa volebné procesy v dôsledku pandémie COVID-19 vyústia do enormného podvodu, s cieľom podkopať dôveru verejnosti vo volebný proces,” stojí v reporte ministerstva vnútra.

Nie je to však jediná snaha Ruska s cieľom ovplyvniť voľby. Ďalší report, ktorý DHS zadržiavalo už od júla, monitoruje širokú dezinformačnú kampaň proti demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi. Nosnou témou má byť jeho duševné zdravie – práve tým sa ho pokúšala Moskva zdiskreditovať.