Twitter sprísnil pravidlá v čase amerických prezidentských volieb

Twitter sprísnil pravidlá v čase amerických prezidentských volieb

Vždy v utorok po prvom novembrovom pondelku sa konajú americké prezidentské voľby. Tak ako dnes 3. novembra. Boj o post najmocnejšieho muža sveta bol počas trvania volebnej kampane sprevádzaný veľkým množstvom dezinformácii, konšpiračných teórii či hoaxov, ktoré sa šírili rýchlosťou svetla najmä prostredníctvom sociálnych sietí.

Najsilnejšou sociálnou platformou s najhlbším dosahom na americkú verejnosť v otázkach americkej politiky je Twitter. Ako sme už niekoľkokrát informovali, tento gigant bojuje proti šíreniu nepravdivých správ ako na pôde americkej politiky, tak aj na medzinárodnej scéne.

Dezinformácie neutíchajú ani posledné hodiny

Jedna z posledných falošných správ týkajúcich sa prezidentských volieb v USA sa snaží zdiskreditovať prezidentského kandidáta Joea Bidena. Americká spoločnosť CNN prišla s informáciou, že bývalý člen prezidentovej administratívy a v súčasnosti významný kampaňový spolupracovník Trumpa Richard Grenell uverejnil na svojom Twitteri dve fotografie. Na jednej Biden vystupuje z lietadla, pri čom svoju tvár nemá prekrytú rúškom. Na druhej, už vo vonkajšom prostredí, rúško naopak má.

Túto informáciu ďalej retweetlo približne 16 000 používateľov. Medzi nimi aj významný pravicový rozhlasový moderátor Mark Levin, ktorého sleduje viac ako 2,6 milióna fanúšikov.

V priebehu niekoľkých hodín od uverejnenia príspevku sa zistilo, že fotografia, na ktorej bývalý viceprezident nemá rúško, pochádza ešte z roku 2019, a síce z obdobia pred pandémiou.

Ďalším, nemenej úmyselným pokusom o diskreditáciu Bidena bolo zverejnenie videa, v ktorom údajne Biden zabudol, v ktorom štáte sa práve nachádza. Ako informoval britský portál The Guardian, svoj pozdrav „Hello Minnesota“ predniesol Biden na pódiu obklopenom tabuľami s nápismi „Tampa, Florida“ či „Text FL to 30330,“ ktoré mali evokovať dojem, že sa míting uskutočnil na juhozápadnom cípe federácie.

V skutočnosti sa udalosť, na ktorej kandidát demokratickej strany vystúpil, konala v meste St Paul v štáte Minnesota. Značky symbolizujúce Floridu boli účelovo digitálne upravené.

Video videlo na Twitteri viac ako 1,1 milióna účtov. Správca následne označil video za zavádzajúce. Neskôr, po dokázaní jeho účelovej úpravy, autor toto video vymazal.

Twitter posilňuje boj proti neovereným informáciám

Na svojich oficiálnych stránkach uverejnili predstavitelia Twitteru článok, v ktorom definujú kroky, ktoré podnikli v súvislosti s aktuálnymi prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

V jednej zo svojich posledných úprav sa Twitter zaviazal označovať špeciálnymi štítkami príspevky, ktoré falošne označujú ktoréhokoľvek z kandidátov za víťaza volieb. Rozhodli sa tak reagovať na možné oneskorenie zverejnenia oficiálnych výsledkov, ktoré vzhľadom na neobvykle vysoký počet voličov využívajúcich právo hlasovať v predstihu, môže nastať.

V prípade časovo náročnejšieho overovania korešpondenčných hlasovacích lístkov sa môže stať, že sa na internete objavia správy o výsledkoch volieb ešte predtým, ako dôjde k definitívnemu sčítaniu hlasov. Práve tomuto chce Twitter zabrániť.

Takéto označenie sa bude týkať najmä tweetov jednotlivých kandidátov, členov ich štábov či evidentných podporovateľov jednotlivých kandidátov s vysokým dosahom.

Za relevantné budú považovať buď oznámenia od štátnych volebných úradníkov alebo zverejnené projekcie od najmenej dvoch nezávislých národných spravodajských agentúr.

Twitter ďalej v súvislosti s voľbami informuje, že označené budú aj všetky tweety obsahujúce predčasné sťažnosti týkajúce sa volebných výsledkov. Následne príspevky tohto typu nasmerujú ľudí na oficiálne stránky amerických volieb.

Novinkou, ktorú Twitter prezentuje, budú aj dodatočné varovania a obmedzenia príspevkov, ktoré v budúcnosti uverejnia americké politické osobnosti či americké účty s viac ako 100 000 sledovateľmi. Používateľ Twitteru bude musieť pred prezretím takéhoto tweetu potvrdiť varovanie informujúce ho o tom, že ide o zavádzajúce správy. Aj po nahliadnutí k takémuto postu ho nebude môcť retweetnuť, odpovedať naň, ani označiť, že sa mu páči. Bude ho môcť len citovať.

Pozornosti Twitteru neuniknú ani tweety nabádajúce k násilnostiam, k zásahom do volebného procesu alebo do samotných volebných výsledkov. Obdobné príspevky súvisiace nielen s prezidentskými voľbami, ale aj so súperením v Kongrese, budú okamžite zmazané.

Twitter zavádza novinky nielen kvôli zabráneniu šírenia hoaxov o amerických prezidentských kandidátoch, ale dezinformácií všeobecne. Všetky zavádzajúce informácie súvisiace napríklad aj s pandémiou Covid-19 budú od budúceho týždňa špecificky selektované.

Pokiaľ sa užívatelia pokúsia retweetnuť príspevok spĺňajúci tieto charakteristiky, zobrazí sa im výzva, ktorá ich navedie k dôveryhodným informáciám o danej téme skôr, ako ich budú môcť rozšíriť.